Școala de șoferi Auto Vali&Adi este autorizată conform legislației în vigoare pentru categoriile B, BE, C, CE, D, TR și pentru cursuri de pregătire profesională în vederea obținerii certificatelor profesionale atât în limba română, cât și în limba engleză.

Deținem autovehicule din categoria B dotate cu cutie de viteză manuală și automată.

• Pregatirea teoretică în sală dotată conform normelor de autorizare și dispune de calculatoare cu touch screen.
  • Pregatirea practică pe autovehicule marca Skoda,Volkswagen, Mitsubishi, Mercedes-Benz.
  • Profesori și instructori atestați.
  • Suport pentru intocmirea dosarului pentru examen.
  • Posibilitatea de a plăti în rate.
  • Autovehicul cu cutie de viteză automată.
  • Perfecționarea practică pentru persoanele care dețin permis de conducere.
  • Pregătire practică pentru obținerea unei adeverințe pentru conducătorii ansamblului de vehicule din categoria B , a cărui masă total maximă autorizată nu depășește 4250 kg.

Recomandăm site-ul online www.e-drpciv.ro ! (Mediu de invățare, apoi chestionare)

Detalii categorii

Categoria B

Autovehicul a cărei masă total maxim autorizată nu depășește 3500 kg, iar numărul de locuri în afara conducătorului nu este mai mare de 8. Se obține de la vârsta de 18 ani.

Categoria BE

Ansamblu de vehicule format dintr-un vehicul trăgător din categoria B și o remorcă sau semiremorcă, a căror masă maximă autorizată depășește 3500 kg. Se obține de la vârsta de 18 ani.

Categoria C

Autovehicule destinate transportului de mărfuri, a căror masă maximă autorizată depășește 3500kg. Poate tracta o remorcă cu o masă maximă autorizata care nu depășește 750kg. Se poate obține de la vârsta de 21 ani.

Categoria CE

Ansamblul de vehicule în care vehiculul trăgător face parte din categoria C, iar remorca sau semiremorca sa are o masă maximă autorizată de peste 750 kg. Se poate obține de la vârsta de 21 ani.

Categoria TR

Tractor rutier, mașini și utilaje autopropulsate agricole, forestiere sau pentru lucrări (buldo-escavator). Este singurul autovehicul care poate tracta două remorci. Se obține de la vârsta de 18 ani și nu este condiționată de deținerea unei alte categorii.

Cursuri de pregătire profesională în vederea obținerii certificatelor profesionale atât în limba română, cât și în limba engleză, pentru:

1. Certificat de pregatire continua (CPC)
2. Certoficat de pregatire initiala (CPI)
3. Agabarit
4. ADR
5. Manager de transport (Marfa/ persoane)
6. CPC Marfa / CPC Persoane / CPC Marfa si Agabarit
7. CPC Marfa si ADR colete